2009 Event Results

Pigeon Forge, TN Feb. 20 -21

Meat: 1st Grumpy's Grub, 2nd Rambling Rose, 3rd (tie) Fairplay and Broken Spoke
Potatoes: 1st Cow Camp, 2nd Yellow Rose, 3rd Rambling Rose, 4th (tie) Fairplay and Little Hard Labor Creek
Beans: 1st Rambling Rose, 2nd Broken Spoke, 3rd Fairplay, 4th Grumpy's Grub
Bread: 1st Yellow Rose, 2nd Fairplay, 3rd Cow Camp, 4th Grumpy's Grub
Dessert: 1st Yellow Rose, 2nd Broken Spoke, 3rd Rambling Rose, 4th Cow Camp
Wagon & Campsite: 1st Yellow Rose, 2nd Rambling Rose, 3rd Little Hard Labor Creek, Grumpy's Grub
Overall: 1st Rambling Rose, 2nd Yellow Rose, 3rd Fairplay
Cornbread: 1st Fairplay, 2nd Rambling Rose, 3rd (tie) Little Hard Labor Creek and Yellow Rose
There were 8 wagons present. The wagon judges were Kent Rollins, Andy Hedges and Tony Bruce

Boerne, TX March 7, 2009

Meat:1st Cocklebur Camp, 2nd Rodgers Ranch, 3rd Mesquite Flats, 4th Goode Ranch, 5th Voges Ranch
Beans:1st Rafter D, 2nd Mesquite Flats, 3rd Bear Creek, 4th Double K, 5th Rodgers Ranch
Potatoes:1st Rodgers Ranch, 2nd R-D, 3rd Bear Creek, 4th Double K, 5th Rocking Dubya
Bread:1st Rodgers Ranch, 2nd Goode Ranch, 3rd Bear Creek, 4th Cocklebur Camp, 5th Double K
Dessert:1st Rodgers Ranch, 2nd Mesquite Flats, 3rd Rafter D, 4th Bear Creek, 5th Moreland Wagon
Wagons:1st Moreland Wagon, 2nd Cross D, 3rd Goode Ranch, 4th Rocking Dubya, 5th Mesquite Flats
Overall:1st Rodgers Ranch, 2nd Mesquite Flats, 3rd Bear Creek, 4th Goode Ranch, 5th R-D
Traveled Furthest:Moreland Wagon
There were 19 wagons. Bob and Nancy Sparks were the judges.

Southeastern Championship Cartersville, Georgia March 14, 2009 hosted by the Booth Western Art Museum

Meat:1st Choccolocco Chuckwagon, Jerry York 2nd Ramblin? Rose, Lexie Dean 3rd Cow Camp Cooks, Frank B. Wood
Beans:1st Cow Camp Cooks, Frank B. Wood 2nd Yellow Rose, Richard Holmes 3rd Ramblin? Rose, Lexie Dean
Potatoes:1st Grumpy?s Grub, Gregg Allen 2nd Yellow Rose, Richard Holmes 3rd Etowah Cattle Co., Allan Becton
Bread:1st Cow CampCooks, Frank B. Wood 2nd Choccolocco Chuckwagon, Jerry York 3rd Ramblin? Rose, Lexie Dean
Dessert:1st Choccolocco Chuckwagon, Jerry York 2nd Ramblin? Rose, Lexie Dean 3rd Fairplay Cattle Co., Charlie Holloway
There were 8 wagons present - wagon judges were Clint Small and Norris Jones.
Wagon:1st Yellow Rose, Richard Holmes 2nd Ramblin? Rose, Lexie Dean 3rd Grumpy?s Grub, Gregg Allen
Overall:1st Ramblin? Rose, Lexie Dean
Despite rain all day, all crews did a great job and fun was had by all!

Austin, TX March 13-14, 2009

Wagon:1st Wagon Wheel C 2. M-S Chuck Wagon 3. Scorpion Cattle Co. 4. Goode Ranch 5. Rafter JB
Potato:1. Scorpion Cattle Co. 2. Moreland Wagon Shop 3. Rodgers Ranch 4. Texas Stampede 5. Rafter JB
Meat:1. Wagon Wheel C 2. M-S 3. Rodgers Ranch 4. Rafter JB 5. Hester
Dessert:1. Moreland Wagon Shop 2. Texas Stampede 3. Rodgers Ranch 4. Wagon Wheel C 5. Rocking T
Beans:1.Wishbone 2. Rafter JB 3. Wagon Wheel C 4. Rodgers Ranch 5. Scorpion Cattle Co.
Bread:1. Wagon Wheel C 2. Texas Stampede 3. Rodgers Ranch 4. Rainey Creek 5. Robertson
Overall: 1. Wagon Wheel C. 2. Rodgers Ranch 3. Rafter JB 4. Moreland Wagon Shop 5. M-S
Wagon Judges--Aubrey Lenamon- David Parks- David Strickland

Results from the Youth Cook-Off held at the Star of Texas Chuck Wagon Competition on Saturday, March 14 are as follows: There were seven young cooks entered.
Meat:1st Chelsea Carter 2nd Hayden Mason 3rd Tiffany Zimmerman & Peytan Green
Bread:1st Hayden Mason 2nd Katy Jo Nickelson 3rd Ty Robertson
The ACWA presented aprons, participant ribbons and $150.00 cash.
Dutch ovens were provided by Buster & Diane McSpadden - Goode Ranch

2009 Festival of the West Chuck Wagon Cookoff, March 19-22, Westworld, Scottsdale, AZ

THURSDAY STEW & BISCUITS
1st Cowgirls Forever
2nd Gummers Camp

SATURDAY LUNCH
Meat 1st Buzzards Circle?N 2nd 2R Wagon 3rd Lizzie II
Beans 1st Rockin RR 2nd Lizzie II 3rd 2R Wagon
Bread 1st Brown Dirt Cowboys 2nd Buzzards Circle?N 3rd Lizzie II
Dessert 1st Lizzie II 2nd Rockin W Outfit 3rd Buzzards Circle?N
Best Overall Lunch Buzzards Circle?N

SUNDAY BREAKFAST
Flap Jacks 1st Cannon Family 2nd Manflo
Biscuits 1st Cowgirls Forever 2nd Lizzie II
Gravy 1st gravy was Rocking RR 2nd Cowgirls Forever
Coffee 1st Cowgirls Forever 2nd Lizzie II

Best Overall Breakfast Cowgirls Forever
WAGON Judges: Mary Ellen Hatch, Michael Ryan, and John Sullivan
Best Ranch Wagon ? Manflo
Best Trail Wagon - Buzzards Circle?N
FARTHEST TRAVELED ? Lizzie II (Eastern Colorado)
POT WRASTLER AWARD ? Cannon Family
Eleven wagons participated

Logan, NM, April 25, 2009

Meat: 1st Gayland Ward, 2nd Rising W, 3rd C4B, 4th Cocklebur, 5th J - D
Beans: 1st Gayland Ward, 2nd J - D, 3rd C4B, 4th Rising W, 5th Cocklebur
Potatoes: 1st Gayland Ward, 2nd J - D, 3rd Rising W, 4th Cocklebur, 5th C4B
Bread: 1st Gayland Ward, 2nd J - D, 3rd C4B, 4th Rising W, 5th Cocklebur
Dessert: 1st Rising W, 2nd Gayland Ward, 3rd J - D, 4th C4B, 5th Cocklebur
Ice cream crank off: Cocklebur
Wagon: 1st J - D, 2nd Gayland Ward, 3rd C4B
Overall: 1st Gayland Ward, 2nd J - D, 3rd Rising W
There were 5 wagons present. The wagon judges were Bob Sparks and Nancy Sparks

Clovis, NM April 25, 2009

Meat: (tie) 1st Cannon air Commando Team 1 and Cotter & Grubelnik Wagon, 3rd Grubelnik Trail Wagon, 4th C - C
Potatoes: 1st Calk, Clark, 2nd CW Chuck Wagon, 3rd Circle F, 4th T Half Circle
Cobbler: 1st Break-Away, 2nd C - C, 3rd Circle F, 4th T Half Circle
Biscuits: 1st Break-Away, 2nd C - C, 3rd T Half Circle, 4th Cotter & Grubelnik
Beans: 1st Cotter & Grubelnik, 2nd T Half Circle, 3rd Cannon Air Commando Team 1, 4th Break-Away
Gravy: 1st C - C, 2nd Break-Away, 3rd CW, 4th Cotter & Grubelnik
Overall: 1st Break-Away, 2nd C - C, 3rd Cotter & Grubelnik, 4th T Half Circle

Breckenridge, TX May 2

Meat: 1st Scorpion, 2nd Rainey Creek, 3rd Break-Away, 4th Noble, 5th JL Cattle
Beans: 1st Mesquite Flats, 2nd Noble, 3rd JL, 4th Ming Bend, 5th Rainey Creek
Potatoes: 1st Rodgers, 2nd Mesquite Flats, 3rd Noble, 4th Break-Away, 5th Scorpion
Bread: 1st Rodgers, 2nd JL, 3rd Scorpion, 4th Break-Away, Rainey Creek
Dessert:1st Rodgers, 2nd Rainey Creek, 3rd Gilbert 2B, 4th Break-Away, 5th Mesquite Flats
Authenticity/Camp: 1st JL, 2nd Break-Away, 3rd Gilbert 2B, 4th Ming Bend
Overall: 1st Rodgers, 2nd Break-Away, 3rd Rainey Creek, 4th JL
Wildcard: Scorpion
Hospitality: JL
Pot Wrestler: Ming Bend
There were 9 wagons present.
The wagon judges were Tammy Martin and Arthur Garcia

Western Heritage Classic Abilene, TX May 9, 2009

Meat: Grassy Lake
Beans: Mesquite Flatts
Bread: Scorpion
Potatoes: Scorpion
Dessert: Rocking K
Wagon: Rocking K
Overall: Mesquite Flatts
Wagon judges were Tommy Martin, Mike Stein and Phil Phillips

Gladewater Chuck Wagon Cook Off June 5-7, 2009

Meat: 1st Bear Creek Ranch 2nd Rocking K 3rd Rodger's Ranch 4th Wagon Wheel C 5th C4B
Beans: 1st Grumpy's Grub 2nd Rocking K 3rd Flying J 4th Bear Creek 5th Cow Camp Wagon
Potatoes: 1st C4B 2nd Rodger's Ranch 3rd R - D 4th Grumpy's Grub 5th Wagon Wheel C
Bread: 1st Wagon Wheel C 2nd Mesquite Flatts 3rd Bear Creek 4th Rodger's Ranch 5th Flying J
Dessert: 1st Rodger's Ranch 2nd C4B 3rd Bear Creek 4th Ramblin Rose 5th Mesquite Flatts
Wagon: 1st Wagon Wheel C 2nd Mesquite Flatts 3rd Ramblin Rose 4th Rocking K 5th C4B
Over all winner - Bear Creek There were 15 wagons present. The wagon judges were Richard Holmes and Chuck Lanham.

Pikes Peak or Bust Colorado Springs, CO July 11, 2009

Meat: 1st Heart Bar, 2nd Break-Away, 3rd Rocking W
Beans: 1st Gunpowder Cookin', 2nd Rocking W, 3rd Rafter 76
Bread: 1st Heart Bar, 2nd (tie) Rocking W & Rafter 76
Dessert: 1st Heart Bar, 2nd Cowboy Church 3rd GunpowderCookin'
Wagon: 1st Rafter JB, 2nd Cowboy Church, 3rd Rocking W
Overall: 1st Heart Bar, 2nd Break-Away, 3rd Rocking W
There were 8 wagons present. The wagon judges were Jim Newell, Jon Mattys and Mark Watson.

Cheyenne Frontier Days July 25

Beans: 1st Alligator Ranch, 2nd Gun Powder, 3rd Curley Cue
Bread: 1st Honey Do Spoiler, 2nd Gun Powder, 3rd G Bar Lazy S
Potatoes: 1st Alligator Ranch, 2nd Creek House, 3rd Honey Do Spoiler
Dessert: 1st Curley Cue, 2nd Quarter Circle H O 3rd Wild Cow
Meat: 1st Gun Powder, 2nd Quarter Circle H O, 3rd G Bar Lazy S,
Wagon: 1st Curley Cue, 2nd Wild Cow, 3rd Alligator Ranch
Over All: Three way tie between: Alligator Ranch, Gun Powder and Curley Cue
Bonus point from the wagon judging sheet determined the overall winner: Curely Cue

Stamford, TX July 4, 2009

Beans: 1st Broken Spur, 2nd J - L, 3rd Rafter TS
Bread: 1st Break-Away, 2nd J - L, 3rd Broken Spur
Cobbler: 1st SMS Ranch, 2nd Break-Away, 3rd West TX Rehab
Meat: 1st Broken Spur, 2nd J - L, 3rd Break-Away
Potatoes: 1st SMS Ranch, 2nd Rafter TS, 3rd Break-Away
Wagon: 1st Break-Away, 2nd J - L, 3rd Rafter TS
Overall: 1st Break-Away, 2nd J - L, 3rd Broken Spur

Woodward, OK July 18, 2009

Meat: 1st (tie) Texas Stampede and 2-C, 3rd Diamond W
Beans: 1st Flying J, 2nd Circle L, 3rd Texas Stampede
Potatoes: 1st 2-C, 2nd Flying J, 3rd Diamond W
Bread: 1st Flying J, 2nd (tie) 2-C and Circle L
Dessert: 1st Texas Stampede, 2nd Diamond W, 3rd Flying J
Wagon: 1st Circle L, 2nd Diamond W, 3rd Flying J
Overall: 1st Flying J, 2nd Circle L
There were 6 wagons present. The wagon judges were Curley Arthurard, Dennis Nail and Levi Rutledge

Durango, CO - July 25, 2009

Wagon: 1st LVS, 2nd Poverty Flats, 3rd Rocking W Outfit
Meat: 1st Rocking W Outfit, 2nd Poverty Flats, 3rd Taylor's John Deere Wagon
Beans: 1st Taylor's John Deere Wagon, 2nd Rocking W Outfit, 3rd Rancho Arriero
Potatoes: 1st Taylor's John Deere Wagon, 2nd Rancho Arriero, 3rd Rocking W Outfit
Bread: 1st Rancho Arriero, 2nd Taylor's John Deere Wagon, 3rd Rocking W Outfit
Dessert: 1st Rancho Arriero, 2nd Taylor's John Deere Wagon, 3rd Rocking W Outfit

Alpine, TX August 8, 2009

Meat: 1st Cocklebur, 2nd JL Cattle Co., 3rd El Rancho Gallo Loco
Beans: 1st WR Ranch, 2nd Moreland Wagon Shop, 3rd J & J Cattle Co.
Potatoes: 1st Moreland, 2nd J & J, erd Cocklebur
Bread: 1st JL Cattle, 2nd Moreland, J & J
Dessert: 1st J & J, 2nd JL Cattle, 3rd Moreland
Wagon: 1st JL Cattle, 2nd Moreland, 3rd El Rancho Gallo Loco
Overall: 1st Moreland, 2nd JL Cattle, 3rd J & J
The wagon judges were Johnny Weyeats, Arthur Garcia and Jim Tinkle

Up The Chilsolm Trail,Georgetown, TX SEPT.12 2009

Meat:1st Rocking K Chuckwagon 2nd Wagon Wheel C 3rd Dove Creek
Beans: 1st Scorpion Cattle Co. 2nd Wagon Wheel C 3rd Bear Creek Ranch
Potatoes: 1st Scorpion Cattle Co. 2nd Rodgers Ranch 3rd Break Away
Biscuits: 1st Scorpion Cattle Co. 2nd Wagon Wheel C 3rd R bar D
Dessert: 1st Rocking K Chuckwagon 2nd Rodgers Ranch 3rd M bar S
Wagon/Camp: 1st Wagon Wheel C 2nd Break Away
Best Overall: 1st Rocking K Chuckwagon 2nd Wagon Wheel C 3rd Break Away

National Cowboy Symposium Lubbock,TX September 12,2009

Champion Wagon Award - 1st : C Bar C Ranch, Hartley, TX
Reserve Champion Wagon - 2nd: CO Ranch, Quanah, TX
Ranch Wagon and Camp: 1st C Bar C Ranch, Hartley, TX 2nd C4B Chuck Wagon, Amarillo, TX 3rd Grubelnik Wagon, Lubbock, TX 4th Circle Dot Ranch,Lockney, TX
Trail Wagon and Camp: 1st CO Ranch, Quanah, TX 2nd Circle F Wagon, Petersburg, TX 3rd Robertson Wagon, Granbury, TX 4th Shadow Peak, Glen Rose, TX
High Point Cooking Overall: 1st C Bar C Ranch, Hartley, TX 2nd Circle F, Petersburg, TX 3rd C4B Chuck Wagon, Amarillo, TX 4th Grubelnik Chuck Wagon,Lubbock, TX 5th Z Lazy T Wagon, Post,TX 6th Robertson Wagon, Granbury, TX
Meat: 1st JS Chuck Wagon, Shallowater, TX 2nd C Bar C Ranch, Hartley, TX 3rd Z Lazy T Wagon, Post,TX 4th C4B Chuck Wagon, Amarillo, TX
Beans: 1st Shadow Peak, Glen Rose,TX 2nd C Bar C Ranch,Hartley,TX 3rd Two Circle G Chuck Wagon,Lubbock,TX 4th Circle F, Petersburg, TX
Potatoes: 1st Grubelnik Chuck Wagon, Lubbock,TX 2nd Rafter 4T Chuck Wagon,Lubbock,TX 3rd Z Lazy T Wagon,Post,TX 4th Rafter TS, Lampasas, TX
Bread:1st C4B Chuck Wagon,Amarillo,TX 2nd C Bar C Ranch,Hartley,TX 3rd Robertson Wagon,Granbury,TX 4th Rafter TS,Lampasas,TX
Dessert:1st Circle F,Petersburg,TX 2nd Grubelnik Chuck Wagon,Lubbock,TX 3rd Circle Dot Ranch,Lockney, TX 4th C Bar C Ranch,Hartley,TX
Youth Cooking Competition:1st Maggie Diaz Kelley Beeler-Block Y Ranch 2nd Josh Juarez-Hotel Hickman  3rd James Pierce Karrlyn Smith-Circle F 4th Anthony Dominguez-Cocklebur Camp
Rocking Double R-Nobel Farr Z Lazy T-Elijah Farr Homer Robertson-Victoria Appleton Shadow Peak-Anthony Marmolejo 2 Circle G-Jacob Brown CO Ranch-Hope Sorrells

Parker Co. Sheriffs Posse Chuck Wagon Cook-off Weatherford, Texas

Meat: 1.2H ?Hester 2.Rodgers Ranch 3.Pinto Creek
Beans: 1.Rodgers Ranch 2.Coyote Creek 3.Pinto Creek
Potatoes: 1.4-M Wagon 2.Coyote Creek 3. Clear Creek
Bread: 1.Rodgers Ranch 2.2H wagon 3.Rafter DS Wagon
Dessert: 1.Rodgers Wagon 2.Coyote Creek 3.Clear Fork
Authenticity & Appearance: 1.Coyote Creek 2.Pinto Creek
Best All Around Wagon: 1.Coyote Creek
Honorable Mention Wagon: Rodgers Ranch
There were 8 Wagons.  Wagon Judges-  PCSP Members

Duncan, OK September 19, 2009

Beans: 1st Woolsey Wagon, 2nd Diamond W, 3rd Ketchum Ranch, 4th McCutcheon Wagon
Potatoes: 1st Diamond W, 2nd McCutcheon, 3rd Rushing Wagon, 4th Ketchum
Bread: 1st Diamond W, 2nd Woolsey, 3rd Break-Away, 4th McCutcheon
Dessert: 1st Texas Stampede, 2nd McCutcheon, 3rd Break-Away, 4th Woolsey
Meat: 1st McCutcheon, 2nd Ketchum, 3rd Break-Away, 4th Woolsey
Camp: 1st Break-Away, 2nd Diamond W. 3rd Rushing, 4th Texas Stampede
Hospitality: Woolsey
Sign: Break-Away
Overall: 1st Diamond W, 2nd McCutcheon
There were 7 wagons present.

Colonel Charles Goodnight Chuckwagon Cookoff Clarendon, Texas September 26, 2009

Wagon & Camp:1st ?Gayland Ward 2nd?C4B 3rd?Star Bar Outfit 4th?C O Ranch
Meat: 1st ?Rising W Chuckwagon 2nd?C4B 3rd?Bar H Dude Ranch 4th?Honey-Do Spoiler
Beans: 1st ? Honey-Do Spoiler 2nd?Gayland Ward 3rd? Rising W Chuckwagon 4th - CO Ranch
Potatoes: 1st- T Half Circle 2nd- Gayland Ward 3rd- C O Ranch 4th- McFall
Bread: 1st ? Rising W 2nd- Gayland Ward 3rd ? Honey-Do Spoiler 4th ? Cocklebur Camp
Dessert: 1st ? C4B 2nd ? Gayland Ward 3rd ? T Half Circle 4th ? C O Ranch
Overall Cooking: 1st?Gayland Ward 2nd?Rising W 3rd?C4B 4th?Honey-Do Spoiler
Overall Wagon & Cooking: Gayland Ward
There  were 10 wagons present.  Wagon judges were Sam Howell, Billy Joe McFall, and Randy Whipple
Junior Cookoff Winners: 1st-Cire Jauregui?Bar H Dude Ranch 2nd-Madison Allen?Honey-Do Spoiler 3rd-Hannah Hommel?C4B

Western Heritage Days Graham, TX Sept. 26, 2009

MEAT: 1st Goode 2nd Fiddle Fire 3rd Ming Bend 4th 1298 Cowboys & Cuisine 5th Rafter TS
BEANS; 1st Goode 2nd Fiddle Fire 3rd Ming Bend 4th 1298 Cowboys & Cuisine 5th Rafter TS
POTATOES: 1st Goode 2nd Fiddle Fire 3rd 1298 Cowboys & Cuisine 4th Rafter TS 5th Ming Bend
BREAD: 1st Goode 2nd Ming Bend 3rd Fiddle Fire 4th Rafter TS 5th 1298 Cowboys & Cuisine
dESSERT: 1st Ming Bend 2nd Goode 3rd Fiddle Fire 4th 1298 Cowboys & Cuisine 5th Rafter TS
WAGON: 1st Goode 2nd Rafter TS 3rd Ming Bend 4th Fiddle Fire 5th 1298 Cowboys & Cuisine
OVERALL: 1st Goode 2nd Ming Bend 3rd Fiddle Fire 4th Rafter TS 5th 1298 Cowboys & Cuisine
The wagon judges were Mike Colbert and Shirley Richardson

Lincoln County Cowboy Symposium October 9, 10, and 11, 2009

1st - Rocking K Wagon 2nd Grubelnik Ranch 3rd Gayland Ward Wagon 4th Breakaway Wagon
Wagon Authenticity
Trail: 1st Wild Cow Ranch 2nd Break Away Wagon 3rd Rocking RR Chuckwagon 4th Rockin' Dubya
Ranch: 1st Gayland Ward Wagon 2nd(tie) C Bar C Ranch 2nd(tie) Grubelnik Ranch 3rd(tie) Rocking K Chuck 3rd(tie) Apache Creek 4th(tie) Calk-Clark Wagon 4th(tie) C4B Chuckwagon
Wagons Traveling Most Distance: 1st - Rocking T Chuckwagon (Chappell Hill, TX) 2nd Camp Cookie Land & Cattle (Cedar Park, TX) 3rd Rodgers Ranch (Bertam, TX)
Meat: 1st Buzzards Circle N 2nd Grubelnik Ranch 3rd Rocking K Wagon 4th Rafter TS 5th Cocklebur Camp
Beans: 1st Gayland Ward Wagon 2nd Rocking K Chuck 3rd Buzzards Circle N 4th Bear Creek Ranch 5th Moreland Wagon Shop
Potatoes: 1st Bear Creek Ranch 2nd - Gayland Ward Wagon 3rd Break Away Wagon 4th Wild Cow Ranch 5th Rising W Chuck
Bread: 1st J.L. Cattle Co. 2nd Calk-Clark Ranch 3rd Honey Do Spoiler 4th Gayland Ward Wagon 5th Rocking T Ranch
Dessert: 1st Rocking K Wagon 2nd - Rockin' Dubya 3rd - Grubelnik Ranch 4th Rodgers Ranch Wagon 5th Break Away Wagon
3rd Annual Biscuits & Gravy Competition: 1st Circle F 2nd Lizzie II 3rd Cocklebur Camp 4th Buzzards Circle N
Judges:Trail Wagon: Thena Clarke & August Hesse
Ranch Wagon: Louis Meyer & Brian Fullingham

Ruidoso Downs, NM - October 10, 2009

OVERALL
1st Rocking K
2nd Grubelnik
3rd Gayland Ward
4th Break-Away

TRAIL WAGON
1st Wild Cow
2nd Break-Away
3rd Rocking RR
4th Rockin? Dubya

Trail wagon judges were Thena Clarke and August Hesse.

RANCH WAGON
1st Gayland Ward
2nd (tie) C ? C & Grubelnik
3rd (tie) Apache Creek & Rocking K
4th (tie) Calk-Clark & C4B

The ranch wagon judges were Louie Meyers and Brian Fullingim.

DISTANCE
1st Rocking T
2nd Camp Cookie
3rd Rodgers

MEAT
1st Buzzards Circle N
2nd Grubelnik
3rd Rocking K
4th Rafter TS
5th Cocklebur

BEANS
1st Gayland Ward
2nd Rocking K
3rd Buzzards Circle N
4th Bear Creek
5th Moreland

POTATOES
1st Bear Creek
2nd Gayland Ward
3rd Break-Away
4th Wild Cow
5th Rising W

BREAD
1st JL Cattle Co
2nd C ? C
3rd Honey-Do Spoiler
4th Gayland Ward
5th Rocking K

DESSERT
1st Rocking K
2nd Rockin? Dubya
3rd Grubelnik
4th Rodgers
5th Break-Away

BISCUITS AND GRAVY
1st Circle F
2nd Lizzie II
3rd Cocklebur
4th Buzzards Circle N

CHUCKWAGON COOK OFF ALBERTVILLE, AL OCTOBER 10, 2009

Meat: 1st Little Hard Labor Creek 2nd Cow Camp 3rd Broken Spoke
Beans: 1st Little Hard Labor Creek 2nd Ramblin Rose 3rd Fairplay Cattle Company
Potatoes: 1st Cow Camp 2nd Yellow Rose 3rd Choccolocco Chuckwagon
Bread: 1st Fairplay Cattle Company 2nd Choccolocco Chuckwagon 3rd Rocky Top
Dessert: 1st Yellow Rose 2nd Broken Spoke 3rd Grumpy's Grub
Wagon: 1st Ramblin Rose 2nd Yellow Rose 3rd Grumpy's Grub
Overall Winner: Yellow Rose
There were 10 wagons present.

5th annual Llano,TX River Chuck Wagon Cook-off October 17th, 2009

WAGON: 1st J-D Wagon 2nd Wild Cow Camp 3rd Rafter TS 4th Mesquite Flats
BREAD: 1st Cross Roads 2nd Rafter TS 3rd Rodgers Ranch 4th Scorpion Cattle Company
BEANS: 1st Gunpowder Cookin 2nd Rockin' Dubya 3rd wild Cow Ranch 4th Rainey Creek
POTATOES: 1st Rockin' Dubya 2nd Mesquite Flats 3rd Rafter TS 4th Wild Cow Ranch
DESSERT: 1st Mesquite Flats 2nd Drover's West 3rd Bear Creek 4th J - D Wagon
MEAT: 1st Drover's West 2nd Ranch 22 3rd Cross Roads 4th Scorpion Cattle Company
OVERALL : 1st Rockin' Dubya 2nd Scorpion Cattle Company 3rd Mesquite Flats 4th Ranch 22
There were 21 wagons competing and the wagon judges where Bob Sparks and Nancy Sparks. Results provided by David Griffith cook off chair.

Red Steagall, Fort Worth, TX October 24

Overall CHUCK WAGON:1st? HOMER ROBERTSON 2nd? BREAKAWAY WAGON
MEAT: 1ST?HOMER ROBERTSON 2nd?BREAKAWAY WAGON 3RD?SULPHUR DRAW
BEANS: 1st?HOMER ROBERTSON 2nd?PONDEROSA MULE 3rd HESTER WAGON,C O RANCH,AND OUT YONDER
BREAD: 1st?HENRY JENNINGS 2nd?HOMER ROBERTSON 3rd?C-C WAGON, TWO CIRCLE G WAGON, FLINT CREEK AND OUT YONDER
DESSERT: 1st?PONDEROSA MULE AND OUT YONDER WAGON 2nd ? C-C, OUGHT O, EL RANCHO GALLO LOCO AND SULPHUR DRAW 3rd ? MING BEND, HESTER WAGON, BLOCK Y WAGON, GILBERT 2B WAGON
There were 20 wagons present. The wagon judges were Glenn Moreland, Mr. Snyder and Gayland Cook.

Phoenix, AZ - December 30

MEAT
1st Cannon Family Ranch
2nd Black Powder Grub
3rd Cowgirls Forever

BEANS
1st Rocking Double R
2nd Brown Dirt Cowboys
3rd Manflo Ranch

BREAD
1st Rocking Double R
2nd Cannon Family Ranch
3rd Brown Dirt Cowboys

POTATOES
1st Brown Dirt Cowboys
2nd Manflo
3rd Rocking Double R

DESSERT
1st Manflo
2nd Biscuitflats
3rd Cannon Family Ranch

LUNCH
1st Rocking Double R
2nd Cannon Family Ranch
3rd Manflo
TRAIL WAGON: Rocking Double R

RANCH WAGON: Manflo

There were 7 wagons present.

louis vuitton outlet history of jordan 6s lebron 12 kate spade outlet michael kors outlet michael kors outlet jordan 11 legend blue history of jordan 6s history of jordan 6s beats by dre cheap history of jordan 6s black infrared 6s louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet cheap jordan shoes lebron 12 black infrared 6s beats by dre outlet lebron 11 legend blue 11s legend blue 11s legend blue 11s beats by dre outlet lebron 12 cheap jordan shoes history of jordan 6s legend blue 11s legend blue 11s jordan 6 history of jordan Columbia 11s jordan 11 legend blue jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan legend blue 11 legend blue 11s jordan retro 11 air jordan 11 legend blue jordan 11 legend blue jordan retro 11 jordan 11 Columbia jordan 11 jordan retro 11 jordan 11 jordan 11 legend blue jordan 11 Columbia legend blue 11s legend blue 11s jordan retro 11 jordan retro 11 legend blue legend blue 11s air jordan 11 legend blue jordan retro 11 legend blue jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan 11 legend blue jordan 11 Columbia 11s jordan retro 11 legend blue 11s legend blue 11 jordan 11 legend blue jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan 11 jordan 11 retro legend blue legend blue 11s legend blue 11s legend blue 11s jordan 11