2010 Event Results

Pigeon Forge, TN Hondo, TX Boerne, TX Austin, TX Cartersville, GA
Scottsdale, AZ Del Rio, TN Helotes, TX Lampasas, TX Troy, TX
Logan, NM Clovis, NM Breckenridge, TX Abilene, TX Colorado Springs, CO
Pikes Peak or Bust Woodward, OK Hartford, SD Durango, CO Alpine, TX
Lubbock, TX Sioux Falls, SD Georgetown, TX Mountain View AR Clarendon, TX
Graham, TX Davis, OK Ruidoso, NM Albertville, AL Llano, TX
Ft. Worth, TX Marble Falls, TX Chandler, AZ Cheyenne, WY Paris, TX
Phoenix, AZ

Pigeon Forge, TN Feb. 25-26, 2010

Meat: 1st Cow Camp, 2nd Yellow Rose, 3rd Ramblin' Rose, 4th Fairplay
Potatoes: 1st Ramblin' Rose, 2nd Fairplay, 3rd Yellow Rose, 4th Grumpy's Grub
Beans: 1st Cow Camp, 2nd (tie) Fairplay and Yellow Rose, 4th Grumpy's Grub
Bread: 1st Ramblin' Rose, 2nd Yellow Rose, 3rd Fairplay, 4th Cow Camp
Dessert: 1st Cow Camp, 2nd Grumpy's Grub, 3rd (tie) Fairplay and Yellow Rose
Cornbread: 1st (tie) Ramblin' Rose and Yellow Rose, 3rd Fairplay, 4th Grumpy's Grub
Wagon: 1st Ramblin' Rose, 2nd Yellow Rose, 3rd Grumpy's Grub, 4th Fairplay
Overall: 1st Ramblin' Rose, 2nd Cow Camp, 3rd Yellow Rose

Hondo, TX, Feb. 27, 2010

Steak: 1st Rafter TS, 2nd Fiddle Fire, 3rd Rockin' B
Beans: 1st Fiddle Fire, 2nd Calk, 3rd Rafter D
Potatoes: 1st (tie) Rafter D and Rafter TS, 3rd Calk
Bread: 1st Rafter TS, 2nd (tie) Circle D and Calk
Cobbler: 1st Calk, 2nd Rafter TS, 3rd Lazy JS
Wagon: 1st Rafter TS, 2nd Fiddle Fire, 3rd Calk
Overall: 1st Rafter TS, 2nd Calk, 3rd Fiddle Fire
There were 7 wagons present. The wagon judges were Aubrey Lenamon and David Strickland
Back to top

Boerne, TX, March 6, 2010

Meat:1st Rocking Dubya, 2nd Break-Away, 3rd R - D, 4th Rafter TS
Beans: 1st Mesquite Flatts, 2nd Gunpowder Cookin', 3rd Rocking Dubya, 4th Rocking 12+
Potatoes: 1st Mesquite Flatts, 2nd Rafter TS, 3rd Moreland Wagon Shop, 4th Break-Away
Bread: 1st Break-Away, 2nd Cocklebur, 3rd Rodgers, 4th Sandbur
Dessert: 1st Rodgers, 2nd R - D, 3rd Mesquite Flatts, 4th Ranch 22
Wagon: 1st Break-Away, 2nd Bear Creek, 3rd Moreland Wagon Shop, 4th Rodgers
Overall: 1st Mesquite Flatts, 2nd Rodgers, 3rd Break-Away
There were 18 wagons present. The wagon judges were Dennis Moore and Bob Riley.
Back to top

Austin, TX, March 13, 2010

Meat:1st M-S Chuckwagon, 2nd Grassy Lake, 3rd Hester 2H, 4th Wagon Wheel C, 5th Goode Ranch
Beans: 1st Robertson Wagon, 2nd Hester 2H, 3rd Wagon Wheel C, 4th Wishbone, 5th M-S Chuckwagon
Potatoes: 1st Goode Ranch, 2nd Texas Stampede, 3rd Hester 2H, 4th Wagon Wheel C, 5th M-S Chuckwagon
Bread: 1st Rogers Ranch, 2nd Wagon Wheel C, 3rd Bertie Bell, 4th Rocking T, 5th Wishbone
Dessert: 1st Grassy Lake, 2nd Goode Ranch, 3rd Hester 2H, 4th Rogers Ranch, 5th Robertson Wagon
Wagon: 1st Wagon wheel C, 2nd Goode Ranch, 3rd Rocking T, 4th Rogers Ranch, 5th Ought Zero
Overall: 1st Wagon Wheel C, 2nd Goode Ranch, 3rd Rogers Ranch, 4th Robertson Wagon, 5th Hester 2H
There were 12 wagons present. There were 3 wagon judges.
The Youth cookoff had 6 participants. Results are:
Bread: 1st Casey Maron-Rocking T, 2nd Will Jennings-Wagon Wheel C, 3rd Katy Jo Nickleson-Robertson Wagon
Meat: 1st Ty Robertson-Wishbone, 2nd Hayden Mason-Grassy Lake, 3rd Will Jennings-Wagon Wheel C
Also participating: Chelsea Carter-Hester's
Special Thank You to host wagons.
Back to top

Cartersville, GA, March 11-14, 2010

Meat: 1st Cow Camp, 2nd Ramblin Rose, 3rd Double X Ranch
Beans: 1st Grumpy's Grub, Yellow Rose; Etowah Cattle Company
Potatoes: 1st Chocolocco; 2nd Cow Camp; 3rd Yellow Rose
Bread: 1st Ramblin Rose; 2nd Cow Camp; 3rd Grumpy's Grub
Dessert: 1st Chocolocco; 2nd Etowah Cattle Company; 3rd Double X
Wagon: 1st Fairplay Cattle Co; 2nd Ramblin Rose; 3rd Yellow Rose
Overall: Cow Camp
There were 8 wagons that participated in the judging. The wagon judges were Lionel York, Gordon Anderson and Renon Pruitt.
Youth Cook off: The Youth Cook off which was scheduled for Friday, March 12th was cancelled due to lightning. Five Wagons had planned to work with 7 youngsters to make a peach cobbler. The 7 young people who showed up were given the prizes anyway for braving the weather.
Back to top

Festival of the West, Scottsdale, AZ, March 18-21, 2010

THURSDAY March 18th - Biscuits & Stew Competition:
1st Rocking RR Chuckwagon, Russ Richins, Phoenix, AZ; 2nd Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV
SATURDAY March 20th - 4 - Course Lunch Chuck Wagon Cookoff:
MEAT: 1st Manflo Ranch, Bryan Jones, Nuevo, CA; 2nd Biscuitflats, Dave McDowell, Chandler, AZ; 3rd Cowgirls Forever, Barbara Kennedy, Desert Hills, AZ
BREAD: 1st Brown Dirt Cowboys, Mark Wilkins, Wittmann, AZ; 2nd Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV; 3rd Rocking RR Chuckwagon, Russ Richins, Phoenix, AZ
POTATOES: 1st Brown Dirt Cowboys, Mark Wilkins, Wittmann, AZ; 2nd Cowgirls Forever, Barbara Kennedy, Desert Hills, AZ; 3rd Rocking RR Chuckwagon, Russ Richins, Phoenix, AZ
DESSERT: 1st Rocking RR Chuckwagon, Russ Richins, Phoenix, AZ; 2nd Cowgirls Forever, Barbara Kennedy, Desert Hills, AZ; 3rd Brown Dirt Cowboys, Mark Wilkins, Wittmann, AZ
BEST OVERALL LUNCH: Brown Dirt Cowboys, Mark Wilkins, Wittmann, AZ
SUNDAY March 21st - 3-Course Lunch Chuck Wagon Cookoff:
BREAD: 1st Biscuitflats, Dave McDowell, Chandler, AZ; 2nd Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV
BEANS: 1st Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV; 2nd Biscuitflats, Dave McDowell, Chandler, AZ
MEAT: 1st Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV; 2nd Place - Gummers's Camp, Randy Hawkins, Pima AZ
BEST RANCH WAGON: Manflo Ranch, Bryan Jones, Nuevo, CA
BEST TRAIL WAGON: Curly Cue Camp, Clinton M. Combs, Las Vegas, NV
FARTHEST TRAVELED: Lizzie II, Rex Wailes, Bennett, CO
CHARLIE GOODNIGHT/POT WRASSLER BUCKLE AWARD: Gummer's Camp, Randy Hawkins, Pima, AZ
There were 8 wagons participating.
Back to top

Del Rio, TN, April 3, 2010

Meat : 1st Rambling Rose , 2nd Grumpy's Grub , 3rd Cow Camp
Beans : 1st Grumpy's Grub 2nd & 3rd tie Rambling Rose & Cow Camp
Bread : 1st Rambling Rose , 2nd Grumpy's Grub 3rd Cow Camp
Potatoes : 1st Cow Camp , 2nd Grumpy's Grub , 3rd Rambling Rose
Dessert : 1st Cow Camp , 2nd Rambling Rose , 3rd Grumpy's Grub
Wagons : 1st Rambling Rose , 2nd Grumpy's Grub , 3rd Cow Camp
Overall : Cow Camp
There were three wagons present and the wagon owners judged the wagons
Back to top

Helotes, TX, April 3, 2010

MEAT: 1st Rafter D, 2nd Rocking B, 3rd Rockin' Dubya
BEANS: 1st Texas Stampede, 2nd Lazy L, 3rd Rocking B
POTATOES: 1st Rockin' Dubya, 2nd Texas Stampede, 3rd Bertie Belle
BREAD: 1st Texas Stampede, 2nd Rocking B, 3rd Rafter D
DESSERT: 1st Rocking B, 2nd Rafter D, 3rd Lazy L
WAGON: 1st Rockin' Dubya, 2nd Texas Stampede, 3rd R - D
OVERALL: Texas Stampede
There were 7 wagons competing. The wagon judges were Bob Sparks and Nancy Sparks.
Back to top

Lampasas, TX, April 3, 2010

Over All: 1. Scorpion (4 buckles); 2. Mesquite Flatt; 3. M-S; 4. C4B; 5. Bear Creek
Best Wagon and Camp: 1. C 4 B ( 1 buckle); 2. Bear Creek; 3. Scorpion ; 4. Mesquite Flatt
" Damn, are we still in Texas? " Trophy : C 4 B
First Place Winners in these catagories received a buckle, 2 thru 5 also received trophies.
Meat: 1. Scorpion (Goat); 2. Mesquite Flatt; 3. M-S; 4. Bear Creek; 5. 3 C Chanas
Beans: 1. Ranch 22; 2. Bear Creek; 3. Scorpion; 4. Mesquite Flatt; 5. Double K Brayer
Potatoes: 1. Double K Brayer; 2. C4B; 3. M-S; 4. Mesquite Flatt; 5. Bear Creek
Bread: 1. M-S; 2. C4B; 3. Scorpion; 4. Double K Brayer; 5. Mesquite Flatt
Dessert(Sour Pitted Cherries):
1. C4B (Fried Pies); 2. Double K Brayer; 3. Ranch 22; 4. Mesquite Flatt; 5. M-S
Back to top

Troy, TX April 17

1st Place Meat - Wagon Wheel C; 2nd Place Meat - Rafter TS; 3rd Place Meat - Rocking T
1st Place Potatoes - Wagon Wheel C; 2nd Place Potatoes - Rafter TS; 3rd Place Potatoes - Rocking T
1st Place Beans - Rocking T; 2nd Place Beans - Rafter TS; 3rd Place Beans - Wagon Wheel C
1st Place Bread - Wagon Wheel C; 2nd Place Bread - Rocking T; 3rd Place Bread - Rafter TS
1st Place Dessert - Rafter TS; 2nd Place Dessert - Wagon Wheel C; 3rd Place Dessert - Rocking T
1st Place Wagon - Wagon Wheel C; 2nd Place Wagon - Rocking T; 3rd Place Wagon - Rafter TS
Overall Winner Wagon Wheel C
Results sent to ACWA by Troy Chamber of Commerce
Back to top

Logan, NM April 24

Meat: 1-Rafter 76; 2-C4B; 3-W Lazy S; 4-Cocklebur Camp; 5-Honey Do Spoiler
Potatoes: 1-Rafter 76; 2-Gayland Ward Farm; 3-Cocklebur Camp; 4-Honey Do Spoiler; 5-W Lazy S
Beans: 1-C4B; 2-Gayland Ward Farm; 3-Rafter 76; 4-Cocklebur Camp; 5-Honey Do Spoiler
Bread: 1-Gayland Ward Farm; 2-Solano Wagon; 3-C4B; 4-Honey Do Spoiler; 5-Cocklebur Camp
Dessert: 1-C4B; 2-Gayland Ward Farm; 3-Honey Do Spoiler; 4-W Lazy S; 5-Cocklebur Camp
Wagon: 1-C4B; 2-Gayland Ward Farm; 3-Honey Do Spoiler
Overall Winner: 1-C4B; 2-Gayland Ward Farm; 3-Honey Do Spoiler
7 wagons participated. Wagon Judges were Ken Romine and George Stephen.
Back to top

Clovis, NM, April 24, 2010

MEAT: 1st Maulsby Angus Wagon, 2nd C - C, 3rd Cotter & Grubelnik, 4th Cannon Air Commando Wagon
BEANS: 1st Cannon Air Commando, 2nd C - C, 3rd Calk-Clark, 4th Circle F
BREAD: 1st C - C, 2nd Grubelnik Trail Wagon, 3rd Cotter & Grubelnik, 4th Circle F
POTATOES: 1st Circle F, 2nd C - C, 3rd Calk-Clark, 4th Maulsby Angus Wagon C
DESSERT: 1st C - C, 2nd Circle F, 3rd Calk=Clark, 4th Maulsby Angus
GRAVY: 1st Circle F, 2nd Calk-Clark, 3rd Cotter & Grubelnik, 4th C - C
OVERALL: 1st C - C, 2nd Circle F, 3rd Calk-Clark, 4th Maulsby Angus
There were 10 wagons present. Wagons were not judged.
Back to top

Breckenridge, TX, April 30, May 1, 2010

MEAT: 1st Mesquite Flatts, 2nd Scorpion, 3rd Wagon Wheel C, 4th JL Cattle, 5th Rodgers
BEANS: 1st Break-Away, 2nd Running D, 3rd Rodgers, 4th Ranch 22, 5th Pinto Creek
BREAD: 1st JL Cattle, 2nd Scorpion, 3rd Ranch 22, 4th Wagon Wheel C, 5th Break-Away
POTATOES: 1st Rodgers, 2nd Mesquite Flatts, 3rd Scorpion, 4th CO Ranch, 5th Wagon Wheel C
DESSERT: 1st Rodgers, 2nd Pinto Creek, 3rd Gilbert 2B, 4th Ranch 22, 5th Scorpion
WAGON: 1st Wagon Wheel C, 2nd Break-Away, 3rd Running D, 4th Scorpion, 5th Mesquite Flatts
OVERALL: 1st Scorpion, 2nd Rodgers, 3rd Wagon Wheel C, 4th Break-Away
WILD CARD: Ranch 22;     HOSPITALITY: CO Ranch;     POT WRESTLER: MC Ranch
There were 14 wagons present. The wagon judges were Owen Noble, Bob Sparks and Nancy Sparks.
Back to top

Abilene, TX Youth Cook Off, May 7, 2010

The young people cooked a peach cobbler.
RESULTS: 1st Kyle Reedyle cooking with Rockin' K; 2nd Blake Vogler cooking with JL Cattle Co.; 3rd Steven Johns cooking with Hester 2H
Also competing were Jayton Evans with Mesquite Flatts, Braden Nichols with Break-Away and Tristen Hughes with Robertson Wagon.
CONGRATULATIONS to all the young participants and THANK YOU to the host wagons.

Abilene, TX, May 8, 2010

MEAT: 1st Break-Away, 2nd Scorpion, 3C, 3rd Rockin' K
BEANS: 1st Mesquite Flatts, 2nd Robertson Wagon, 3rd Scorpion
BREAD: 1st Scorpion, 2nd Rafter TS, 3rd J & J Wagon
POTATOES: 1st Mesquite Flatts, 2nd 3C, 3rd Scorpion
DESSERT: 1st Mesquite Flatts, 2nd Robertson Wagon, 3rd Rafter TS
WAGON: 1st Break-Away, 2nd Scorpion
OVERALL: 1st Mesquite Flatts, 2nd Scorpion
There were 19 wagons present. The wagon judges were Mike Colbert, Arthur Garcia and Phil Phillips.
Back to top

Colorado Springs, CO, July 2-4, 2010

MEAT: 1st Running D, 2nd Rockin' Dubya, 3rd Heart Bar and DT Wagon (tie)
BEANS: 1st Heart Bar, 2nd DT Wagon, 3rd C4B
BREAD: 1st Heart Bar, 2nd Break-Away, 3rd DT Wagon
DESSERT: 1st Break-Away, 2nd the Gather Wagon, 3rd Withers Ranch
WAGON: 1st Break-Away (Wilbur Wilson), 2nd DT Wagon (Jim Patrick), 3rd Running D (Donnie Daniels)
FOOD PRESENTATION (5 point tie-breaker): 1st Heart Bar, 2nd DT Wagon, 3rd Break-Away
OVERALL: Break-Away
The Henry Rifle Co. provided a special presentation rifle to the Most Authentic and Best Overall Wagon. This went to Break-Away.
There were 9 wagons present: 3 from Texas, 3 from Colorado, 1 each from Arkansas, Kansas & South Dakota.
The wagon judges were Chuck Lanham, Luke Swoveland and Charles Lamoreaux
Back to top

Pikes Peak or Bust, Colorado Springs, CO, July 16-17, 2010

MEAT: 1st Heart Bar, 2nd Famous Steak House, 3rd (tie) Rocking RR & Rocking K
BEANS: 1st Famous Steakhouse, 2nd (tie) Heart Bar & Rocking K
BREAD: 1st Heart Bar, 2nd Rocking K, 3rd Rocking RR
COBBLER: 1st Heart Bar, 2nd (tie) Rocking RR, Rafter JB, Break-Away & Withers Ranch
WAGON: 1st (tie) Rocking K & Withers Ranch, 2nd Rafter JB
OVERALL: 1st Heart Bar (Kit Haddock), 2nd Rocking K (Jack & Karleen Boyd), 3rd Rocking RR (Susan & Russ Richins)
Back to top

Woodward, OK, July 22-24, 2010

Thanks to the Oklahoma legislature, the Chuck Wagon Cook Off at the Woodward Elks Rodeo is now the Oklahoma State Championship Chuck Wagon Cookoff.
Congratulations to R. J. Hollon who has worked tirelessly on this event.
MEAT: 1st Diamond W, 2nd Texas Stampede
BEANS: 1st Diamond W, 2nd Texas Stampede
BREAD: 1st Diamond W, 2nd Texas Stampede
POTATOES: 1st Flying J, 2nd Studebaker
DESSERT: 1st Flying J, 2nd Texas Stampede
WAGON: Texas Stampede, 2nd Flying J
OVERALL: 1st Texas Stampede, 2nd Diamond W, 3rd Flying J
There were 8 wagons present.
Back to top

Hartford, SD, July 24, 2010

MEAT: 1st Patrick's DT 2nd Neilsen's Heart D 3rd Johnsen's C Bar J
BEANS: 1st Johnsen's C Bar J 2nd Neilsen's Heart D 3rd Patrick's DT
BREAD: 1st Patrick's DT 2nd Johnsen's C Bar J 3rd Texas's Crew Cowboy Church
POTATOES: 1st Johnsen's C Bar J 2nd Patrick's DT 3rd Texas's Crew Cowboy Church
DESSERT: 1st Johnsen's C Bar J 2nd Patrick's DT 3rd Neilsen's Heart D
WAGON and CAMP: 1st Patrick's DT 2nd Texas's Crew Cowboy Church 3rd Johnsen's C Bar J
OVERALL (60% Food & 40% Wagon): 1st Patrick's DT 2nd Johnsen's C Bar J 3rd Neilsen's Heart D
Farthest Wagon (in miles to show from home): Texas's Crew Cowboy Church
Hospitality: Texas's Crew Cowboy Church
Wagon Judges: Lyle Huls of Hartford, SD and Joe Sieverding of Montrose, SD. Food Judges were provided by the Church.
Back to top

Durango, CO, July 31, 2010

MEAT: 1st Harry Baxstrom, 2nd Bud Winbourn, 3rd Rancho Arriero (Jim Adkins)
BEANS: 1st Rodney Carriker, 2nd Curley Taylor, 3rd Jim Morehouse
BREAD: 1st Rancho Arriero (Jim Adkins), 2nd Rodney Carriker, 3rd Doc Lawrence
POTATOES: 1st Rodney Carriker, 2nd Jim Morehouse, 3rd Rancho Arriero (Jim Adkins)
DESSERT: 1st Rancho Arriero (Jim Adkins), 2nd Curley, 3rd Doc Lawrence
WAGON: 1st Rancho Arriero (Jim Adkins), 2nd Rodney Carriker, 3rd Jim Morehouse
There were 8 wagons participating.
Back to top

Alpine, TX, August 14, 2010

MEAT: 1st Cocklebur, 2nd JL Cattle, 3rd WR Ranch (Lonny Rodriquez), 4th J & J Cattle 5th Moreland Wagon Shop
BEANS: 1st WR, 2nd JL Cattle, 3rd Moreland, 4th Cocklebur, 5th Block Y
BREAD: 1st JL Cattle, 2nd J & J, 3rd Block Y, 4th Moreland, 5th WR
POTATOES: 1st JL Cattle,, 2nd Block Y, 3rd Cocklebur, 4th WR, 5th Moreland
DESSERT: 1st JL Cattle, 2nd J & J, 3rd WR, 4th Block Y, 5th Moreland
WAGON: 1st Moreland, 2nd J & J, 3rd WR, 4th WR, 5th Cocklebur
OVERALL: 1st JL Cattle, 2nd J & J, 3rd Moreland, 4th WR, 5th Cocklebur
There were 6 wagons participating. The wagon judges were Jim Tinkler, Johny Weyerts, and Bob Anderson
Back to top

Lubbock, TX, September 11, 2010

MEAT: 1st Red River Ranch, 2nd Quarter Circle KC, 3rd Fiddle Fire, 4th Scorpion
BEANS: 1st Robertson Wagon, 2nd Fiddle Fire, 3rd Sulphur Draw, 4th T Half Circle
BREAD: 1st Rafter R(Glenn & Jehn Raef), 2nd Cotter Ranch, 3rd Red River Ranch, 4th Break-Away
POTATOES: 1st T Half Circle, 2nd C - C, 3rd Fiddle Fire, 4th Scorpion
DESSERT: 1st Circle F, 2nd CO, 3rd Red River Ranch, 4th Break-Away
RANCH WAGON: 1st JS, 2nd Grubelnik, 3rd Two Circle G, 4th C4B
TRAIL WAGON: 1st Circle F, 2nd Break-Away, 3rd Quarter Circle KC, 4th Scorpion
CHUCK TRUCK: 1st Calk, 2nd Cotter
CHAMPION WAGON: Circle F; RESERVE CHAMPION WAGON: JS
HIGH POINT COOKING OVERALL: 1st Robertson, 2nd Scorpion, 3rd Fiddle Fire, 4th Circle F, 5th Red River, 6th C - C
There were 30 wagons present. The wagon judges were Owen Noble, Paul Loeffler, Gary Moore, Bill Weems, Farris Hightower and Marvin Welborn.
Thanks to Paul Loeffler for sending these winners.
Back to top

Sioux Falls, SD, September 18, 2010

MEAT: 1st DT, 2nd Flying Star, 3rd C - J (Jim Johnsen)
BEANS: 1st Broken Box(Todd & Lisa Bender), 2nd Heart D, 3rd Prairie Mill (Arlin Sigmon)
BREAD: 1st C - J, 2nd Secret Pass (Howard Bragg), 3rd DT
POTATOES: 1st Secret Pass, 2nd Heart D (Judy Nielsen), 3rd Lazy A (Mike & Patty Aspeslet)
DESSERT: 1st Secret Pass, 2nd DT, 3rd Lost Creek (John Hallson)
WAGON: 1st DT, 2nd Lost Creek, 3rd Secret Pass
OVERALL: 1st DT, 2nd Secret Pass, 3rd Lost Creek
There were 10 wagons present. The wagon judges were Bill Thompson and Bob Sparks
Back to top

Georgetown, TX, September 18, 2010

MEAT: 1st Break-Away, 2nd R - D, 3rd Rocking T, 4th Wishbone
BEANS: 1st Wishbone, 2nd Rocking T, 3rd Break-Away, 4th Ellis Cattle Co.
BISCUIT: 1st Wishbone, 2nd Rocking T, 3rd Break-Away, 4th R - D
POTATOES: 1st Wishbone, 2nd Ellis Cattle Co. 3rd Bertie Bell, 4th Break-Away
DESSERT: 1st Wishbone, 2nd R - D, 3rd Bertie Bell, 4th Break-Away
WAGON: 1st Break-Away, 2nd Wishbone
OVERALL: 1st Wishbone, 2nd Break-Away, 3rd R - D
There were 6 wagons present. The wagon judges were Aubrey Lenamon and Gerry Self.
YOUTH COOK OFF
There were 10 young cooks competing.
1st Victoria Kainer cooking with Bertie Bell; 2nd Lauren Red and Aubrey Gibson sooking with Wishbone; 3rd Lance Rakowski cooking with R - D.
Back to top

Mountain View, AR, September 18, 2010

MEAT: 1st Fairplay Cattle Co., 2nd Cow Camp, 3rd Running D
BEANS: 1st Bar E, 2nd Cow Camp. 3rd Fairplay
BREAD: 1st Bar E, 2nd Cow Camp, 3rd Fairplay
POTATOES: 1st Running D, 2nd Fairplay, 3rd Cow Camp
DESSERT: 1st Cow Camp, 2nd Fairplay, 3rd Ramblin' Rose
WAGON: 1st Ramblin' Rose, 2nd Bar E, 3rd Fairplay
OVERALL: 1st Fairplay, 2nd Cow Camp, 3rd Bar E
There were 5 wagons present. The wagon judges were Dennis Moore and Bill Winton.
Back to top

Clarendon, TX, September 25, 2010

MEAT: 1st Rising W, 2nd Cross Wagon , 3rd Honey Do Spoiler, 4th J - D
BEANS: 1st CO Ranch, 2nd T Half Circle, 3rd HX Ranch, 4th Rising W
BREAD: 1st C4B, 2nd Cross Wagon, 3rd T Half Circle, 4th Rising W
POTATOES: 1st CO Ranch, 2nd Rising W, 3rd HX Ranch, 4th T Half Circle
DESSERT: 1st Rising W, 2nd CO Ranch, 3rd C4B, 4th Cross Wagon
WAGON and CAMP: 1st C4B, 2nd J - D, 3rd T Half Circle, 4th Honey Do Spoiler
OVERALL COOKING: 1st CO Ranch, 2nd Rising W, 3rd Cross Wagon, 4th T Half Circle
OVERALL WAGON and COOKING: CO Ranch recieved a beautiful custom cast bean pot.
There were 10 wagons participating. The wagon judges were Farris Hightower, Don Johnson and Nicky O'Neal
JUNIOR COOKS' COMPETITION
Participants and host wagons were Jayden Bressler-Honey Do Spoiler, Kade Hunsaker-Bar H Dude Ranch, Darcie Hunsaker-Rising W, Chardy Craft-Cocklebur Camp, Lilly Carr-J bar D, Cire Jauregui-HX Ranch and Harley Jauregui-C4B
1st Jayden Bressler, 2nd Kade Hunsaker, 3rd Darcie Hunsaker
Back to top

Graham, TX, September 24 - 25, 2010

MEAT: 1st Rodgers, 2nd Rafter JB, 3rd Ming Bend, 4th Goode, 5th Rafter L, 6th 1298 Cattle
BEANS: 1st Ming Bend, 2nd Rafter JB, 3rd 1298 Cattle, 4th Rafter L, 5th Rodgers, 6th Goode
BREAD: 1st Rodgers, 2nd Rafter JB, 3rd Rafter L, 4th Ming Bend, 5th Goode, 6th 1298 Cattle
POTATOES: Ming Bend, 2nd Goode, 3rd 1298 Cattle, 4th Rafter L, 5th Rodgers, 6th Rafter JB
DESSERT: 1st Rodgers, 2nd Goode, 3rd Rafter L, 4th 1298 Cattle, 5th Ming Bend, 6th Rafter JB
WAGON and CAMP: 1st Ming Bend, 2nd Goode, 3rd Rafter JB, 4th Rafter L, 5th Rodgers, 6th 1298 Cattle
MOST CONGENIAL: 1st Rafter L, 2nd Ming Bend, 3rd 1298 Cattle, 4th Rafter JB, 5th Goode, 6th Rodgers
OVERALL: 1st Ming Bend, 2nd Rodgers, 3rd Goode, 4th Rafter JB, 5th Rafter L, 6th 1298 Cattle
There were 6 wagons. Wagon judges were Travis and Jackie Perry
Back to top

Davis, OK, October 2, 2010

MEAT: Red River Ranch
BEANS: Cross Wagon
BREAD: Diamond W
POTATOES: Big Pasture
DESSERT: Diamond W
People's Choice on WAGON and CAMP: Big Pasture
Sunday morning for Cowboy Church Lost Creek "had the best taters hands down."
There were 5 wagons participating.
Back to top

Ruidoso, NM, October 9, 2010

MEAT: 1st Robertson, 2nd C - C, 3rd Honey-Do Spoiler, 4th C4B, 5th JL Cattle Co.
BEANS: 1st Robertson, 2nd Grubelnik, 3rd Circle F, 4th C4B, 5th Honey Do Spoiler
BREAD: 1st Westcliffe Stampede, 2nd W Lazy S, 3rd Rocking K, 4th C4B, 5th Rodgers
POTATOES: 1st Rodgers, 2nd JL, 3rd Circle Diamond, 4th Rocking K, 5th Moreland
DESSERT: 1st Circle F, 2nd Moreland, 3rd Rockin' Dubya, 4th Calk-Clark, 5th W Lazy S
OVERALL: 1st Circle F, 2nd Robertson, 3rd JL, 4th Rocking K
TRAIL WAGON: 1st Circle F, 2nd Honey Do Spoiler, 3rd Lizzie II, 4th Moreland
RANCH WAGON: 1st Rocking T, 2nd (tie) C4B & Calk-Clark, 4th Rocking K
SUNDAY BISCUITS & GRAVY: 1st Grubelnik, 2nd Buzzards Circle N, 3rd Lizzie II, 4th Rocking RR TRAVELLED MOST DISTANCE: 1st Rocking T, 2nd Camp Cookie, 3rd Rodgers
There were 23 wagons competing.
Back to top

Albertville, AL, October 8 - 9, 2010

MEAT: 1st Choccolocco, 2nd Fairplay, 3rd Ramblin' Rose
BEANS: 1st Ramblin' Rose, 2nd Grumpy's, 3rd Cow Camp
BREAD: 1st Cow Camp, 2nd Ramblin' Rose, 3rd Choccolocco
POTATOES: 1st Ramblin' Rose, 2nd Choccolocco, 3rd Fairplay
DESSERT: 1st Choccolocco, 2nd Cow Camp, 3rd Ramblin' Rose
WAGON: 1st Fairplay , 2nd Cow Camp, 3rd Ramblin' Rose
OVERALL: Ramblin' Rose
Wagon Judges: Eddie Anderson, David Denham & James Rice. 7 wagons participated.
Back to top

Llano, TX, October 16, 2010

MEAT: 1st M - S, 2nd R - D, 3rd Rodgers Ranch
BEANS: 1stM - S, 2nd Ranch 22, 3rd Mesquite Flatts
BREAD: 1st Rodgers, 2nd Texas Stampede, 3rd Mesquite Flatts
POTATOES: 1st Bear Creek, 2nd Break Away, 3rd R - D
DESSERT: 1st Rockin' K, 2nd Rodgers Ranch, 3rd Texas Stampede
OVERALL FOOD: 1st Rodgers Ranch, 2nd Texas Stampede, 3rd M - S
WAGON and CAMP: 1st Rockin' K, 2nd Texas Stampede, 3rd Break Away
There were 20 wagons competing. The wagon judges were Jerry Hall and H. R. "Bob" Riley.
Back to top

Ft. Worth, TX, October 22 - 24, 2010

YOUTH COMPETITION
MEAT: 1st Thomas Weems cooking with Flint Creek; 2nd Brayden Kennington cooking with Jewett Gap; 3rd Victory Gregory cooking with Break-Away
DESSERT: 1st Thomas Weems cooking with Flint Creek; 2nd Ty Robertson cooking with Break-Away; 3rd Luke Cobb cooking with Gilbert 2 B Wagon
There were 29 young people competing.
ADULT COMPETITION
MEAT: 1st Henry Jennings, 2nd & 3rd (3-way tie) Hester, 2 Circle G and Sulphur Draw
BEANS: 1st (2 Way Tie) 2 Circle G & Moreland Wagon, 2nd & 3rd (2 Way Tie) Flint Creek & Rocking T
BREAD: 1st C - C, 2nd & 3rd (3 way tie) Moreland Wagon, Sulfur Draw, Out Yonder
DESSERT: (5 Way Tie) Hester, C - O Ranch, Moreland Wagon, Sulphur Draw & Out Yonder
The wagons aren't given awards, but figure into the overall score.
OVERALL: 1st C - C, 2nd Hester
There were 20 wagons competing. The judges were Homer Robertson, Julio Sanchez and Garner Kock.
Back to top

Marble Falls, TX, October 22 - 24, 2010

MEAT: 1st Fiddle Fire, 2nd Lucky Star, 3rd Rocking B
BEANS: 1st Lucky Star, 2nd Diamond S, 3rd D & M Beans & Biscuits
POTATOES: 1st Fiddle Fire, 2nd Lucky Star, 3rd Rocking B
BREAD: 1st M - S, 2nd Lucky Star, 3rd Rocking B
DESSERT: 1st Rocking R+, 2nd Fiddle Fire, 3rd M - S
WAGON: 1st M - S, 2nd D & M Beans & Biscuits, 3rd Diamond S
OVERALL: M - S
There were 7 wagons competing. Wagon judges were Phil Phillips, Bob Sparks and Nancy Sparks.
Back to top

Chandler, AZ, November 13, 2010

MEAT: 1st Rocking RR (Russ & Susan Richins), 2nd Buzzards Circle N, 3rd Cannon Family
BEANS: 1st Buzzards Circle N, 2nd Cannon Family, 3rd Rocking RR
POTATOES: Rocking RR, 2nd Cannon Family, 3rd Gummer's Camp (Randy Hawkins)
BREAD: 1st Buzzards Circle N, 2nd Cannon Family, 3rd Rocking RR
DESSERT: 1st Cannon Family, 2nd Rocking RR, 3rd Buzzards Circle N
MOST AUTHENTIC WAGON: Buzzards Circle N
OVERALL MEAL: Rocking RR
There were 4 wagons competing. The wagon judges were Mike Ryan and Dan Ryan.
Thanks to Dave McDowell for sending in these winners.
Back to top

Cheyenne, WY, July 31, 2010

MEAT: 1st Alligator (Bauman), 2nd Quarter Circle HO( Ray & Cindy Gullion), 3rd Creekhouse (Ned & Terri Larson)
BEANS: D T Wagon (Jim Patrick), 2nd Alligator, 3rd Honey-Do Spoiler(Keven Romines)
POTATOES: 1st Honey-Do Spoiler, 2nd Alligator, 3rd Creekhouse
BREAD: 1st Gunpowder Cookin'(Bruce & Sharon Pinnell), 2nd Quarter Circle HO, 3rd Running D (Donnie & Joe Daniels)
DESSERT: 1st Creekhouse, 2nd Quarter Circle HO, 3rd Honey-Do Spoiler
WAGON: 1st Running D, 2nd Alligator, 3rd DT
OVERALL: Alligator
There was no information submitted for number of wagons or wagon judges.
Back to top

Chisum Trails Cowboy Church, Paris, TX, November 13, 2010

MEAT: 1st Cowboy Crossing Church, 2nd Wild Horse Creek, 3rd Circle C Cowboy Church, 4th Running W
BEANS: 1st Wild Horse Creek, 2nd Half Circle A, 3rd Cowboy Crossing Church, 4th MC
POTATOES: 1st Half Circle A, 2nd Brushy Creek Outfit, 3rd M C (McCutchen), 4th Bois D'Arc Creek Cowboy Church
BREAD: 1st W, 2nd Circle J Cowboy Church, 3rd Bois D'Arc Creek Cowboy Church, 4th Brushy Creek Outfit
DESSERT: 1st Wild Horse Creek, 2nd MC, 3rd Half Circle A, 4th Brushy Creek Outfit
WAGON: 1st Running W, 2nd MC
OVERALL: 1st Half Circle A, 2nd MC
There was no information submitted for number of wagons or wagon judges.
Back to top

Arizona National Livestock Show Cook Off, December 29-30, 2010

MEAT: 1st Brown Dirt Cowboys (Mark Wilkins), 2nd Cowgirls Forever (Barbara Kennedy), 3rd Rocking RR
BEANS: Rocking RR, 2nd Arizona Sharp Shooters (Steve & Carolyn Rhoades), 3rd Cannon Family Ranches (Keith & Robin Cannon)
POTATOES: 1st Rocking RR, 2nd Brown Dirt Cowboys, 3rd Biscuitflats
BREAD: 1st Biscuitflats, 2nd Brown Dirt Cowboys, and 3rd Cowgirls Forever
DESSERT: 1st Rocking RR, 2nd Brown Dirt Cowboys, 3rd Biscuitflats
BEST OVERALL MEAL: 1st (tie) Cowgirls Forever & Biscuitflats, 3rd Rocking RR
TRAIL WAGON: Rocking RR
RANCH WAGON: Biscuitflats
There were 8 wagons participating.
Back to top

beats by dre outlet beats by dre cheap legend blue 11s lebron 11 jordan 6 history of jordan kate spade outlet kate spade outlet jordan 6 black infrared cheap jordan shoes legend blue 11s cheap jordans louis vuitton outlet jordan 6 history of jordan black infrared 6s jordan 6 history of jordan cheap jordan shoes beats by dre cheap jordan 6 black infrared beats by dre cheap legend blue 11s kate spade outlet jordan 11 legend blue legend blue 11s black infrared 6s Louis Vuitton Outlet beats by dre outlet Lebron 11 black infrared 6s legend blue 11s louis vuitton outlet legend blue 11s legend blue 11s Columbia 11s jordan 11 Columbia jordan 11 jordan 11 jordan 11 legend blue jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan retro 11 jordan 11 jordan retro 11 jordan 11 retro legend blue jordan 11 Columbia legend blue 11s jordan legend blue 11 jordan retro 11 legend blue jordan 11 Columbia jordan retro 11 legend blue jordan 11 legend blue jordan 11 jordan retro 11 legend blue jordan 11 jordan legend blue 11 jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan 11 legend blue jordan 11 legend blue legend blue 11s jordan 11 jordan 11 Columbia jordan 11 Columbia jordan 11 legend blue jordan retro 11 jordan legend blue 11 jordan 11 legend blue jordan 11 air jordan 11 legend blue jordan legend blue 11 jordan legend blue 11